Novice
Znak evropske dediščine za leto 2023 Cistercijanskim samostanom
Med prejemniki znaka European heritage label (EHL) 2023 tudi projekt Cisterscapes, v katerega sta vključena samostan Stična (Muzej krščanstva na Slovenskem) in nekdanji cistercijanski samostan Marijin studenec v Kostanjevici na Krki (Galerija Božidar Jakac). Čestitamo!
Znak evropske dediščine – European Heritage Label (EHL) se dodeli krajem, ki imajo simbolično zgodovinsko vrednost v procesu evropskega združevanja. Namen znaka je prispevati h krepitvi občutka pripadnosti skupnemu kulturnemu območju, k spodbujanju medkulturnega dialoga in vzajemnega razumevanja ter povečanju vrednosti kulturne dediščine.
Evropska komisija je 11. aprila podelila znak evropske dediščine za leto 2023 sedmim spomeniškim območjem po vsej celini in tako priznala njihovo ključno vlogo v zgodovini in kulturi Evrope.
Med prejemniki je tudi skupni projekt Cisterscapes o cisterijanski krajinski arhitekturi v Evropi, v katerega je vključenih pet držav, tj. Avstrija, Češka, Nemčija, Poljska in Slovenija. V Sloveniji sta v projekt vključena samostan Stična, ki ga zastopa Muzej krščanstva na Slovenskem, in nekdanji cistercijanski samostan Marijin studenec v Kostanjevici na Krki, ki ga zastopa Galerija Božidar Jakac.
V branje priporočamo članek na MMC RTV »Cistercijanskim samostanom Evropska komisija dodelila znak evropske dediščine«.
Leta 2023 so znak evropske dediščine prejele naslednje znamenitosti:
- Cisterscapes – Cistercijanske pokrajine, ki povezujejo Evropo (Avstrija, Češka, Nemčija, Poljska, Slovenija): več o projektu tukaj, o utemeljitvi dodelitve znaka EHL pa tukaj.
- Samostan San Jerónimo de Yuste, Cuacos de Yuste (Španija).
- Muzej Naš Gospod na podstrešju, Amsterdam (Nizozemska).
- Kraljevo gledališče Toone, Bruselj (Belgija).
- Kalevala – živa epska dediščina (Finska).
- Romunski ateneum, Bukarešta (Romunija).
- Sant’Anna di Stazzema, Stazzema (Italija).
Slovesnost ob podelitvi znaka evropske dediščine za leto 2023 bo 17. aprila 2024 v Antwerpnu v Belgiji.
Letos sicer obeležujemo dvanajsto obletnico znaka evropske dediščine, skupno je znak evropske dediščine prejelo 67 spomeniških območij. Med njimi iz Slovenije tudi Prešernova Zdravljica (Narodna in univerzitetna knjižnica je sedež spomeniškega območja), Cerkev Sv. Duha na Javorci in Partizanska bolnica Franja.
Dodatne informacije:
- Celotno sporočilo Evropske komisije o podelitvi EHL za leto 2023 na povezavi tukaj in tukaj.
- Več o ukrepu EHL na spletni strani Komisije tukaj.
- Poročilo o dodelitvi EHL za leto 2023 – European heritage label 2023 report.
Več o Poti cistercijanov
Ali ste vedeli, da je Pot cistercijanov v Stični del več kot 6300 kilometrov dolge mednarodne pohodniške poti, ki povezuje samostanske pokrajine šestih evropskih držav (Way of Cistercians, cisterscapes.geoway.de). Pot popelje pohodnike v neokrnjeno divjino, kulturno krajino in med kulturno dediščino. Sedemnajst partnerjev iz petih držav (Avstrije, Češke, Nemčije, Poljske, Slovenije) je v sklopu projekta Cisterscapes podrobno preučilo in raziskalo sledi, ki jih je skozi stoletja v kulturni krajini za seboj pustilo delovanje cistercijanov. Pot cistercijanov poteka v smeri proti Cîteauxu v Burgundiji, od koder izvira cistercijanski meniški red.
Samostan Stična, v delu katerega deluje javni zavod Muzej krščanstva na Slovenskem, je odlična izhodiščna točka za raziskovanje bogate zapuščine cistercijanov. Odkrivate jo lahko na dveh krožnih poteh (14 km in 24 km), ki sta označeni z rumenimi rozetami in informativnimi tablami. Izredno slikovita je tudi večdnevna pot, ki povezuje Stično in Kostanjevico na Krki, kjer je Galerija Božidarja Jakca prav tako partner v projektu Cisterscapes. Več informacij tukaj.