Novice
Culture Moves Europe – Slovenija uspešna na razpisih za individualno mobilnost
Slovenija z 21 uspešnimi projekti v prvem razpisnem ciklu Kultura premika Evropo za individualno mobilnost med 40 državami Ustvarjalne Evrope na 7. mestu po številu podpor na milijon prebivalcev.
Kultura premika Evropo – Culture Moves Europe (CME) je ukrep za podporo mednarodni mobilnosti v kulturi, ki ga v obdobju od 2022 do 2025 s podporo programa Ustvarjalna Evropa izvaja Goethe institut Bruselj. CME obsega podporo za individualno mobilnost in podporo za gostitelje rezidenčnih programov.
V obdobju med oktobrom 2022 in novembrom 2023 je bilo na 9 razpisnih rokih prvega razpisa Kultura premika Evropo za individualno mobilnost skupaj oddanih 5.336 prijav (od tega 56 projektov iz Slovenije), izbranih pa je bilo 1.414 projektov, kar predstavlja 23-odstotno uspešnost prijaviteljev. V povprečju je bilo na vsakem roku izbranih okoli 160 projektov.
Nasvet? Prijavite se čimprej – ne čakajte na zadnje razpisne roke!
Kot so nam sporočili iz Goethe instituta Bruselj, so se slovenski umetniki in kulturni delavci v večini prijavili na zadnji rok prvega razpisnega sklopa (maj 2023), kar je zaradi ogromnega števila prispelih prijav zmanjšalo možnosti za uspeh.
Na zadnji (majski) rok prvega razpisa CME je iz Slovenije prispelo 21 prijav (od skupno 2.445 prijav). Na zgodnjih rokih je bilo izbranih več umetnikov in kulturnih delavcev iz Slovenije, saj je bila konkurenca zaradi manjšega števila vseh prijav manjša. Na primer: na januarski rok je prispelo 7 projektnih prijav iz Slovenije, uspešnih je bilo 6 projektov; na zadnji rok prvega razpisa (31. maj 2023) pa je prispelo 21 prijav iz Slovenije, uspešni pa sta bili le dve med skupno 187 podprtimi projekti.
Za 21 projektov slovenskih prijaviteljev 48.550 EUR podpore za individualno mobilnost
Med 56 prijavljenimi projekti iz Slovenije je uspelo 21 projektom* (37-odstotna uspešnost za slovenske prijavitelje), ki so prejeli skupno 48.550 EUR podpore za individualno mobilnost, povprečna podpora pa znaša 2.555 EUR.
Podpora za vse odobrene projekte v tem obdobju skupaj znaša 4.330.815 EUR, projekti pa so v povprečju prejeli po 3.360 EUR.
*Projekt za individualno mobilnost vključuje podporo za enega umetnika/kulturnega delavca iz Slovenije ali skupino do 5 umetnikov/kulturnih delavcev, v imenu katere je vlogo oddal predstavnik iz Slovenije.
Več kot polovica prijaviteljev iz Slovenije je potovalo »zeleno«
Povprečna razdalja mobilnosti podprtih projektov slovenskih umetnikov/kulturnih delavcev znaša 879 km (povprečna razdalja vseh projektov je 1.439 km), povprečno trajanje bivanja pa 15,4 dni (povprečno trajanje vseh projektov je 24,4 dni). Od skupno 571 projektov, ki so prejeli t. i. zeleni dodatek**, jih je ta dodatek prejelo tudi 7 projektov iz Slovenije.
64,7 % prijaviteljev iz Slovenije je potovalo »zeleno«, kar pomeni, da na pot niso odšli z letalom, ampak z vlakom (29,4 %), kot sopotniki v avtu (29,4 %) ali z avtobusom (5,9 %). 35,3 % jih je potovalo z letalom, pri gostitelju pa so ostali povprečno 11 dni. Umetniki / kulturni delavci, ki so potovali kot sopotniki v avtu ali z vlakom, so pri gostiteljih ostali povprečno 21 oziroma 16 dni.
** »Green top-up« ali t. i. zeleni dodatek prejme-jo prijavitelj-i, ki potujejo na destinacijo »zeleno«, torej ne uporabijo letala. Potovanje pod 600 km z letalom ni dovoljeno, razen izjem.
Uprizoritvene umetnosti na prvem mestu med slovenskimi podporami
Največ uspešnih projektov iz Slovenije je bilo s področja uprizoritvenih umetnosti (42,1 %), sledi področje glasbe (36,8 %), kulturne dediščine (10,5 %), vizualnih umetnosti in literature (5,3 %). Medtem pa pri vseh uspešnih projektih zadevnega obdobja prednjači področje vizualnih umetnosti (33,2 %), sledi področje uprizoritvenih umetnosti (26,9 %), glasbe (19,8 %), kulturne dediščine (9,4 %). Najmanj projektov je bilo na področju (modnega) oblikovanja (4,7 %), literature (2,9 %) in arhitekture (3 %).
Katere so najbolj popularne destinacije in kdo je prišel v Slovenijo?
V 21 uspešnih projektih iz Slovenije so umetniki / kulturni delavci odpotovali v 18 držav, med katerimi prvo mesto zaseda Nemčija (5 projektov), sledijo Italija (3), Francija in Španija (2) ter Avstrija, Belgija, Hrvaška, Estonija, Nizozemska, Portugalska in Srbija (po 1 projekt).
Kdo pa je prišel v Slovenijo?
S slovenskimi kulturnimi organizacijami in umetniki je povezanih 18 uspešnih projektov iz drugih držav. V Slovenijo je največ ustvarjalcev prišlo iz Nemčije (4 projekti), sledijo pa Portugalska (2 projekta), Avstrija, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Francija, Madžarska, Litva, Poljska, Srbija, Slovaška, Španija in Ukrajina (vse z 1 projektom).
Predstavljeni podatki vključujejo rezultate za obdobje 1. oktober 2022–30. november 2023.