Novice

Proračun Ustvarjalne Evrope v letu 2026

Mreža Culture Action Europe (CAE), katere članica je tudi Motovila, poroča, da je Evropska komisija predložila osnutek proračuna Ustvarjalne Evrope za leto 2026 v višini 396 mio. EUR.

Svet EU je ob tem predlagal zmanjšanje za 27 mio. EUR (za 9,5 mio. EUR pri podprogramu Kultura, za 14,5 mio. EUR pri MEDIA in za 2,4 mio. EUR pri Medsektorskem sklopu). Osnutek proračuna Ustvarjalne Evrope za leto 2026 je na voljo za branje TUKAJ.

CAE je na Stalno predstavništvo Danske, ki trenutno predseduje EU, in Odbor za kulturne zadeve Sveta naslovila pismo proti rezom, ki ga je podpisalo 30 evropskih mrež in organizacij v kulturi. Odbor Evropskega parlamenta za kulturo in izobraževanje (CULT) je v svojem mnenju o proračunu za leto 2026 ne le zavrnil zmanjšanja, ampak tudi pozval k povečanju proračuna za 20 mio. EUR.

Evropski parlament bo na plenarnem zasedanju od 20. do 23. oktobra sprejel stališče o celotnem proračunu. Če Svet ne bo sprejel stališča Parlamenta, bo med 28. oktobrom in 17. novembrom potekalo obdobje, ko se bo skušal doseči dogovor.

Naslovna fotografija: Yves Herman/Reuters